Surströmming ballīte

Paziņa atbrauca no vasaras darbiem Zviedrijā un atveda Surströmming jeb latviski runājot – zviedru tradicionālās smirdīgās, sapuvušās siļķes.  Es protams nevarēju laist garām izdevību nobaudīt šādu ekskluzīvu gardumu.  Ņamm!

Kā redzams, šīs bija siļķu filejas – tāds vieglais surströmming variants.  Labi ka tā, jo pasākuma namsaimniece bija salauzusi kāju un tā bija pamatīgi ieģipsēta.  Kas ievērojami apgrūtināja kompānijas došanos “zaļumos”, respektīvi, nokāpšanu no piektā stāva un piknika rīkošanu pagalmā. Klasiskajā izpildījumā surströmming tiek gatavots no siļķēm, kurām tikai atdalīta galva, bet iekšas nav izņemtas.  Leģendārā smirdoņa rodas tieši no pūstošajām iekšām, un šo produktu bez ļaunprātīga nolūka nekādā gadījumā nevajag mēģināt atvērt telpās.  Pūdētās filejas savukārt izrādījās pilsētnieku ēdiens – smirdēja tikai virtuve, un arī ne tā ka no kājām gāž nost.

Tika sarūpēta maizīte (rudzu Finn Crisp sausiņi – nepareizi protams, bet tunnbröd nebija uz sitiena atrodams), ar mizu novārīti kartupeļi, sīpoli un krējums, un izveidotas šādas gardas uzkodas.  Pūstošo līķu smaka ne mirkli neļāva domāt, ka tas ir kas līdzīgs ķilavmaizītēm.

Tika iemēģināti divu veidu uzdzeramie – cilvēki ar vājākiem nerviem lietoja degvīnu. Es, kā jau izvirtis gurmāns, biju sarūpējis arī pienu.  Un piens, manuprāt, bija labāka izvēle.  Degvīns, lai arī notrulina garšas kārpiņas, tomēr ļoti palīdz izcelties aromātiskajām vielām.  Ne velti dažādus garšvielu ekstraktus parasti gatavo spirtā vai degvīnā.  Savukārt šim ēdienam aromātu izcelt nu galīgi nav nepieciešams.  Piens, pretēji degvīnam, vairāk izcēla tieši garšas nianses un mīkstināja retronazālos aromātus (smaržu, ko sajūt izelpojot pēc kumosa norīšanas). Ar pienu man tiešām garšoja. Rekomendēju! No pieciem degustācijas dalībniekiem gan tikai vēl viens riskēja sapuvušai zivij uzdzert pienu un arī atzina šo kombināciju par labu esam.  Man liekas, ka pārējie nemaz otro kumosu nemēģināja ēst.

Rezultātā es dabūju atlikumus – apmēram pusi no bundžiņas burciņā līdzi uz mājām.

Mute gan pēc šī pasākuma smirdēja tā, it kā būtu trūdošus līķus ēdis. Būtībā jau tieši tas arī tika darīts.

One thought on “Surströmming ballīte

  1. Bushmills

    Sveiks!
    Man ir aizķērusies pūdēta Islandes haizivs….
    Vai interesē nodedustēt?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *